IC 1383

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1383


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 ч 16 м 25,5 с
Деклинација +9° 48' 24""
Положбен агол 135°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S0-a
Привиден сјај
(видлив)
14,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,3
Површински сјај 11,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,2'
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 27 март 1906
Други ознаки CGCG 67-47

IC 1383галаксија во соѕвездието Лав, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1383 се споменува и како CGCG 67-47.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 март 1906 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1383 е од видот S0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 11,8 m/лм2.[2] IC 1383 има привидни димензии од 0,5' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 ч 16 м 25,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +9° 48' 24"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 135°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1383 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 34387.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, ""Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies"",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]