IC 1308

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1308


Соѕвездие Рис
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 h 17 m 24,3 s
Деклинација +34° 40' 29"
Положбен агол 60°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
14,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,6
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,3'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 25 април 1903
Други ознаки NPM1G +34.149

IC 1308 е галаксија во соѕвездието Рис, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1308 се споменува и како NPM1G +34.149.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 25 април 1903 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1308 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 mag/arcmin2.[2] IC 1308 има привидни димензии од 0,5' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 h 17 m 24,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +34° 40' 29".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 60°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1308 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 3088630.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]