IC 1306

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1306


Соѕвездие Рак
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 h 17 m 5,5 s
Деклинација +25° 25' 40"
Положбен агол 157°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
12,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,8
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 0,8'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 9 април 1896
Други ознаки UGC 4902, MCG 4-22-29, CGCG 121-49, MK 1230, IRAS 09141+2538

IC 1306 е галаксија во соѕвездието Рак, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1306 се споменува и како UGC 4902, MCG 4-22-29, CGCG 121-49, MK 1230, IRAS 09141+2538.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 9 април 1896 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1306 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 mag/arcmin2.[2] IC 1306 има привидни димензии од 1,5' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 h 17 m 5,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +25° 25' 40".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 157°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1306 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 26218.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]