IC 120

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 120


Соѕвездие Мрежичка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 56 м 38,7 с
Деклинација -59° 23' 40"
Положбен агол 19°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
13,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,8
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,7'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 8 декември 1899
Други ознаки ESO 117-15, AM 0355-593, IRAS 03557-5932

IC 120галаксија во соѕвездието Мрежичка, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 120 се споменува и како ESO 117-15, AM 0355-593, IRAS 03557-5932.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 декември 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 120 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 m/лм2.[2] IC 120 има привидни димензии од 1,1' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 56 м 38,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -59° 23' 40".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 19°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 120 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 14140.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]