IC 1189

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1189


Соѕвездие Близнаци
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 34 м 55,6 с
Деклинација +31° 16' 33""
Положбен агол 25°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
13,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,9
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,6'
Историја
Откривач Едвард Емерсон Барнард
Откриена 9 март 1888
Други ознаки UGC 3915, MCG 5-18-22, CGCG 147-42, IRAS 07317+3123

IC 1189галаксија во соѕвездието Близнаци, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1189 се споменува и како UGC 3915, MCG 5-18-22, CGCG 147-42, IRAS 07317+3123.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 9 март 1888 година од страна на Едвард Емерсон Барнард.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1189 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] IC 1189 има привидни димензии од 1,1' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 34 м 55,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +31° 16' 33"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 25°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1189 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 21328.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]