Прејди на содржината

IC 1158

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1158


Соѕвездие Длето
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 32 м 6,2 с
Деклинација -48° 17' 18""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид NF
Физички податоци
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена декември 1899
Други ознаки ESO 202-?33
IC 1158 — галаксија во соѕвездието Длето
IC 1158 — галаксија во соѕвездието Длето

IC 1158галаксија во соѕвездието Длето, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1158 се споменува и како ESO 202-?33.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во декември 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1158 е од видот NF.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 32 м 6,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -48° 17' 18"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1158 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]