IC 1129

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1129


Соѕвездие Мрежичка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 h 52 m 55,3 s
Деклинација -58° 38' 57""
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S?
Привиден сјај
(видлив)
15,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,3
Површински сјај 13,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x 0,4'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 8 декември 1899
Други ознаки ESO 117-13

IC 1129 е галаксија во соѕвездието Мрежичка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1129 се споменува и како ESO 117-13.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 декември 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1129 е од видот S?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,8 mag/arcmin2.[2] IC 1129 има привидни димензии од 0,6' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 h 52 m 55,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -58° 38' 57"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 5°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1129 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 14027.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]