Прејди на содржината

IC 1124

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1124

{{{опис}}}

Соѕвездие Мрежичка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 45 м 7,9 с
Деклинација -57° 19' 28"
Положбен агол 102°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S?
Привиден сјај
(видлив)
15,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,4
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,2'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 8 декември 1899
Други ознаки ESO 156-10

IC 1124галаксија во соѕвездието Мрежичка, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1124 се споменува и како ESO 156-10.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 декември 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1124 е од видот S?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] IC 1124 има привидни димензии од 0,8' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 45 м 7,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -57° 19' 28".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 102°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1124 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 13755.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]