IC 1117

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1117


Соѕвездие Часовник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 39 м 50,2 с
Деклинација -47° 4' 35"
Положбен агол 140°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
15,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,2'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 6 декември 1899
Други ознаки ESO 249-12

IC 1117галаксија во соѕвездието Часовник, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1117 се споменува и како ESO 249-12.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 декември 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1117 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 m/лм2.[2] IC 1117 има привидни димензии од 0,7' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 39 м 50,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -47° 4' 35".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 140°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1117 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 13487.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]