IC 11

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 11


Соѕвездие Големо Куче
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 h 48 m 39 s
Деклинација -16° 54' 4"
Положбен агол 175°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид RN
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x 0,4'
Историја
Откривач Гијом Бигурдан
Откриена 9 март 1890
Други ознаки NGC 2296, MCG -3-18-3, IRAS 06464-1650, CGMW 1-397, Molecular cloud

IC 11 е галаксија во соѕвездието Големо Куче, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 11 се споменува и како NGC 2296, MCG -3-18-3, IRAS 06464-1650, CGMW 1-397, Molecular cloud.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 9 март 1890 година од страна на Гијом Бигурдан.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 11 е од видот RN.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 13 mag.[2] IC 11 има привидни димензии од 0,6' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 h 48 m 39 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -16° 54' 4".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 175°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 11 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 19643.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]