IC 109

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 109


Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 40 м 56,9 с
Деклинација -22° 33' 51"
Положбен агол 148°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S0-a
Привиден сјај
(видлив)
11,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,8
Површински сјај 13,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,6' x 1,7'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 8 октомври 1896
Други ознаки NGC 1415, ESO 482-33, MCG -4-9-47, IRAS 03387-2243, AM 0338-224

IC 109галаксија во соѕвездието Еридан, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 109 се споменува и како NGC 1415, ESO 482-33, MCG -4-9-47, IRAS 03387-2243, AM 0338-224.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 октомври 1896 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 109 е од видот S0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,7 m/лм2.[2] IC 109 има привидни димензии од 3,6' х 1,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 40 м 56,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -22° 33' 51".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 148°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 109 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 13544.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]