Прејди на содржината

IC 1046

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1046


Соѕвездие Овен
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 29 м 34,9 с
Деклинација +22° 56' 38""
Положбен агол 135°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E3
Привиден сјај
(видлив)
15,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,1
Површински сјај 14 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,5'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 16 јануари 1896
Други ознаки NPM1G +22.0100

IC 1046галаксија во соѕвездието Овен, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1046 се споменува и како NPM1G +22.0100.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 16 јануари 1896 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1046 е од видот E3.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14 m/лм2.[2] IC 1046 има привидни димензии од 0,7' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 29 м 34,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +22° 56' 38"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 135°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1046 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 95515.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]