Прејди на содржината

Fender

Од Википедија — слободната енциклопедија
Fender
Логото на Fender
Тип Јавна
Основана 1946
Главен штаб Корона
Калифорнија, САД
Клучни луѓе Кларенс Леонидас Фендер (основач), Бил Шулц
Индустрија Музички инструменти
Произведува Гитари, басови, засилувачи итн.
Филијали Squier, Gretsch, Jackson
Мрежно место http://www.fender.com/

Fender корпорацијата за музички инструменти (англиски: Fender Musical Instruments Corporation), првично именувана Fender компанија за производство на електрични инструменти (англиски: Fender Electric Instrument Manufacturing Company), била основана од Кларенс Леонидас Фендер во 1946,[1] и е еден од најшироко познатите производители на електрични гитари, електрични басови и гитарски засилувачи, додека произведува и акустични гитари и други производи поврзани со аудио.

Производи[уреди | уреди извор]

Електрични гитари[уреди | уреди извор]

Прекинати модели:

Електрични басови[уреди | уреди извор]

Jazz Bass 1966

Засилувачи[уреди | уреди извор]

Кабинети за звучници[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Brosnac, Donald (1986). Guitars Made by the Fender Company (англиски). Bold Strummer. ISBN 978-0-933224-06-3.