Прејди на содржината

Гибсон (корпорација)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Gibson Guitar Corporation
Видприватна
ДејностМузички инструменти
Основано1894; пред 129 години (1894)[1]
ОсновачОрвил Гибсон
СедиштеНешвил, Тенесе, САД
Опслужувани подрачја
Global
Клучни личности
Орвил Гибсон, Тед Меккарти, Лес Пол
ПодружнициEpiphone, Baldwin, Garrison, Maestro, Wurlitzer, Tobias, Valley Arts Guitar, Slingerland, MaGIC, Gibson Amphitheatre, Hamilton, Chickering, Kramer, Steinberger, Electar, Aeolian
Мреж. местоGibson.com

Гибсон е корпорација за музички инструменти. Корпорацијата била формирана во Нешвил во САД и најпопуларната гитара од оваа корпорација е Гибсон Лес Пол.

  1. „Gibson History“. Gibson Corporate Press Kit. Gibson Guitar Corp. Архивирано од изворникот на 29 April 2012. Посетено на 20 May 2012.