Drumming Song

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Drumming Song“
Податотека:Drumming Song.jpg
Сингл од Florence and the Machine
од албумот Lungs
Страна Б "Falling" (Демо Верзија)
Издаден 13 септември, 2009 [1]
Текстописец Флоренс Велч, Џејмс Форд, Криспин Хант
Формат ЦД сингл, грамофонска плоча, музички доунлоуд
Снимен 2007-08
Жанр Инди-поп, инди рок
Должина 3:43
Издавачка куќа Universal Island, Moshi Moshi
Продуцент Џејмс Форд
Хронологија на синглови на Florence and the Machine
"Rabbit Heart (Raise It Up)"
(2009)
"Drumming Song"
(2009)
"You've Got the Love"
(2009)

"Drumming Song" е четвртиот сингл од албумот Lungs на инди поп групата, Florence and the Machine. Песната е издадена преку издавачката куќа Island Records на 13 септември, 2009 година во Обединетото Кралство.[2] Песната е исто така вториот сингл на бендот, кој се наоѓа во A-листата на BBC Radio 1.[3] B-страна на овој сингл е демо верзијата на песната "Falling" која се појавува само во едно издание на албумот Lungs.[4] Иако песната нема голем комерцијален успех како другите синглови на бендот, таа е омилена меѓу фановите за време на концертите.

Синглот е номиниран за "Најдобро Музичко Видео" на Q Awards.

Наводи[уреди | уреди извор]