Heavy in Your Arms

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Heavy in Your Arms“
Florenceheavy.jpg
Сингл од Florence and the Machine
од албумот Lungs
Страна Б "You've Got the Love"
Издаден 15 ноември, 2010
Формат ЦД сингл, грамофонска плоча, музички доунлоуд
Снимен 2007-08
Жанр Готик рок, барок поп
Должина 4:45
Издавачка куќа Universal Island, Moshi Moshi, IAMSOUND
Композитор Флоренс Велч, Паул Епворт
Продуцент Паул Епворт
Хронологија на синглови на Florence and the Machine
"Cosmic Love"
(2010)
"Heavy in Your Arms"
(2010)

"Heavy in Your Arms" е песна од британскиот бендот Florence and the Machine. Песната е напишана од Флоренс Велч и Паул Епворт. Отпрвин песната требало да се вклучи во дискот со песни за филмот The Twilight Saga: Eclipse, но подоцна била издадена како сингл на 15 ноември, 2010 година за да го промовираат повторното издавање на нивниот албум, Lungs.

Позадина[уреди | уреди извор]

Флоренс на нејзиниот официјален сајт, го кажала значењето на песната:

'Heavy In Your Arms' е песна за љубовта, и како таа некогаш може да биде пречка меѓу двајца луѓе. Почувствував дека тоа е силна тема во Twilight сериите – дали се спасени или проколнати, и дали љубовта која ја чуваат ги носи доле? Ја снимав со Паул една вечер, користејќи многу чудни вокали и големо хип хоп пијано. Всушност песната е инспирирана од хип хопот во 90-те и госпел, како повеќето од моите песни.[1]

Музичко видео[уреди | уреди извор]

Видеото за песната е снимано во црно-бела техника. На почетокот на видеото е прикажана Флоренс, облечена во бел фустан, како лежи и ја креваат машки раце. Потоа се прикажани сцени во кои мажот ја носи Флоренс на неговиот грб

Формати и листа на песни[уреди | уреди извор]

  • Дигитално спуштање[2]
  1. "Heavy In Your Arms"
  2. "Heavy In Your Arms" (C-Berg Ремикс)

Искачување на табелите[уреди | уреди извор]

Табела (2010) Позиција
UK Singles (The Official Charts Company)[3] 53

Наводи[уреди | уреди извор]