Lungs

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Lungs“
Студиски албум од Florence and the Machine
Издаден 3 јули 2009 (2009-07-03)
Снимен The Garden, Miloco, The Pool, The Synagogue, Strongroom 33, Space Cave, The Smokehouse, The Diary Studios
Жанр Инди поп, инди рок, барок поп, арт рок, соул
Траење 46:13
Издавачка куќа Island
Продуцент Паул Епворт, Џејмс Форд, Стифен Маки, Чарли Хугал, Ег Вајт
Издадени песни од Lungs
 1. "Kiss with a Fist"
  Издадена: 9 јуни 2008
 2. "Dog Days Are Over"
  Издадена: 1 декември 2008
 3. "Rabbit Heart (Raise It Up)"
  Издадена: 22 јуни 2009
 4. "Drumming Song"
  Издадена: 13 септември 2009
 5. "You've Got the Love"
  Издадена: 16 ноември 2009
 6. "Dog Days Are Over (повторно издавње)"
  Издадена: 12 април 2010
 7. "Cosmic Love"
  Издадена: 5 јули 2010
 8. "Heavy in Your Arms"
  Издадена: 15 ноември 2010
Издадени песни од Between Two Lungs
 1. "Heavy in Your Arms"
  Издадена: 15 ноември 2010

Lungs e името на првиот албум од инди-поп групата Florence and the Machine, издаден на 6 јули 2009 со помош на издавачката куќа Island Records. Албумот се искачил на второто место на Британската Табела за Албуми пет недели по неговото издавање, веднаш зад компилацијата The Essential Michael Jackson од Мајкл Џексон.[1] На 10 јануари, 2010, албумот повторно се вратил на втората позиција продлабочувајќи го својот престој таму за шест непоследователни недели. Наредната недела албумот се искачил на првото место и останал таму две последователни недели. До денеска албумот има поминато шеесет и пет последователни недели мешу првите четириесет албуми, а исто така има поминато триесет и три недели меѓу првите топ десет. Lungs исто така се искачил на второто место на Ирската Табела за Албуми каде останал шест недели. Албумот бил главен фаворит за Меркур Награда од 2009, а исто така спечалил генерално позитивни критики од музичките критичари.

Историја на издавање[уреди | уреди извор]

Држава Датум Куќа
Холандија[2] 3 јули, 2009 Universal Music
Ирска[3] Island Records
Обединетото Кралство[4] 6 јули, 2009
Норвешка[5] Universal Music
Франција[6] 9 јули, 2009
Германија[7] 10 јули, 2009
Австралија[8] 17 јули, 2009
Полска[9] 24 јули, 2009
Јапонија[10] 5 август, 2009
Канада[11] 11 август, 2009
Белгија[12] 14 август, 2009
Италија[13] 25 септември, 2009
САД[14] 20 октомври, 2009 Universal Republic
Between Two Lungs
Холандија[15] 12 ноември, 2010 Universal Music
Ирска[16] Island Records
Обединето Кралство[17] 15 ноември, 2010
Канада[18] Universal Music
Норвешка[19]
Германија[20] 16 ноември, 2010
Австралија[21] 19 ноември, 2010
Полска[9]
Бразил[22] 18 јануари 2011
Lungs – The B-Sides
САД[23] 27 февруари, 2011 Universal Republic
Претходник
Sunny Side Up од Паоло Нутини
Број-еден албум на Британската Табела за Албуми
17 јануари,, 2010 – 24 јануари 2010
Наследник
Sunny Side Up од Паоло Нутини


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Levine, Nick (12 јули 2009). „Jackson holds Florence off albums top spot“. Digital Spy. http://www.digitalspy.co.uk/music/news/a164776/jackson-holds-florence-off-albums-top-spot.html. посет. 20 февруари 2010 г. 
 2. „Lungs, Florence & The Machine“ (на dutch). bol.com. http://www.bol.com/nl/p/muziek/lungs/1000004006823780/index.html. посет. 18 ноември 2010 г. 
 3. „Florence & The Machine – Lungs“. Tower Records Ireland. http://www.towerrecords.ie/product/Florence_+_The_Machine_Lungs/451685. посет. 18 ноември 2010 г. 
 4. „Florence & The Machine: Lungs“. HMV. http://hmv.com/hmvweb/displayProductDetails.do?ctx=280;1;-1;-1;-1&sku=919714. посет. 18 ноември 2010 г. 
 5. „Florence And The Machine – Lungs“ (на norwegian). Universal Music Norway. http://www.universalmusic.no/News/newspage/985. посет. 12 декември 2010 г. 
 6. „Sortie du premier album de Florence & the Machine“ (на french). Music Story. http://www.music-story.com/news/florence-and-the-machine/2009-juillet/sortie-du-premier-album-de-florence-the-machine. посет. 18 ноември 2010 г. 
 7. „Florence And The Machine – Lungs“ (на german). Universal Music Germany. http://www.universal-music.de/musik/florence-and-the-machine/detail/product/159277/lungs/. посет. 12 декември 2010 г. 
 8. „Florence + The Machine : Discography : Lungs“. 'Universal Music Australia'. Getmusic.com.au. http://www.getmusic.com.au/artist/music/detail.aspx?pid=68115&aid=62011. посет. 18 ноември 2010 г. 
 9. 9,0 9,1 „Florence and the Machine – Dyskografia“ (на polish). Universal Music Poland. http://universalmusic.pl/artysci.id_3290.a_dyskografia. посет. 18 ноември 2010 г. 
 10. „Florence And The Machine – Lungs“ (на japanese). Universal Music Japan. http://www.universal-music.co.jp/u-pop/artist/florence/uici1081.html. посет. 18 ноември 2010 г. 
 11. „Lungs by Florence & The Machine“. HMV.ca. http://www.hmv.ca/Products/Detail/532431.aspx. посет. 18 ноември 2010 г. 
 12. „Florence & The Machine“ (на dutch). Universal Music Belgium. http://www.universalmusic.be/artist.php?id=11851&nam=Florence+%26++The+Machine. посет. 18 ноември 2010 г. 
 13. „Florence + the Machine – Lungs“ (на italian). Internet Bookshop Italia. http://www.ibs.it/disco/0602527112398/florence-the-machine/lungs.html. посет. 18 ноември 2010 г. 
 14. „Lungs: Florence + The Machine“. Amazon.com. http://www.amazon.com/dp/B001PB3RU8. посет. 18 ноември 2010 г. 
 15. „Between Two Lungs, Florence & The Machine“ (на dutch). bol.com. http://www.bol.com/nl/p/muziek/between-two-lungs/1000004010920151/index.html. посет. 18 ноември 2010 г. 
 16. „Florence & The Machine – Between Two Lungs“. Tower Records Ireland. http://www.towerrecords.ie/product/Florence_+_The_Machine_Between_Two_Lungs/501181. посет. 18 ноември 2010 г. 
 17. „Florence & The Machine: Between Two Lungs: 2cd“. HMV. http://hmv.com/hmvweb/displayProductDetails.do?ctx=280;1;-1;-1;-1&sku=410643. посет. 18 ноември 2010 г. 
 18. „Between Two Lungs/ Deluxe : 2CD by Florence & The Machine“. HMV.ca. http://www.hmv.ca/Products/Detail/600515.aspx. посет. 18 ноември 2010 г. 
 19. „Florence + The Machine – Between Two Lungs“ (на norwegian). Universal Music Norway. http://www.universalmusic.no/News/newspage/1970. посет. 12 декември 2010 г. 
 20. „Florence And The Machine – Between Two Lungs“ (на german). Universal Music Germany. http://www.universal-music.de/musik/florence-and-the-machine/detail/product/165937/between-two-lungs/. посет. 12 декември 2010 г. 
 21. „Florence + The Machine : Discography : Between Two Lungs“. 'Universal Music Australia'. Getmusic.com.au. http://www.getmusic.com.au/artist/music/detail.aspx?pid=83963&aid=62011. посет. 18 ноември 2010 г. 
 22. „Florence And The Machine – Between Two Lungs“ (на portuguese). Universal Music Brazil. http://www.londoncalling.com.br/produtocompracd.asp?Produto=NACL11846. посет. 8 јануари 2011 г. 
 23. „Lungs – The B-Sides by Florence + The Machine“. 'iTunes Store US'. Apple Inc.. http://itunes.apple.com/us/album/lungs-the-b-sides/id422937279. посет. 2 март 2011 г.