Прејди на содржината

Coda (албум)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Coda“
The title of the album and the artist written in a stylised font
Студиски албум од Лед Цепелин
Издаден19 ноември 1982 (1982-11-19)
Снимен9 јануари 1970 – 21 ноември
ЖанрХард рок, хеви метал, блуз рок, фолк рок
Траење33:04
Јазиканглиски
Издавачка куќаSwan Song
ПродуцентЏими Пејџ
Лед Цепелин — Хронологија
In Through the Out Door
(1979)
Coda
(1982)
Led Zeppelin Boxed Set
(1990)

Coda е деветтиот и последен студиски албум на англиската рок група Лед Зепелин издаден во 1982 година. Coda е компилација од разни песни од сесиите низ нивната 12-годишна кариера и е издаден 2 години по распаѓањето на групата, т.е. по смртта на тапанарот Џон Бонам. Coda значи краен дел кој следи по главниот дел во музичко дело и затоа групата го одбрала овој наслов за нивниот последен албум.

Позадина

[уреди | уреди извор]

Гитаристот и продуцент Џими Пејџ објаснил дека дел од причините за издавање на овој албум била популарноста на неофицијалните песни на Лед Зепелин кои продолжуваат да се вртат:

Го издадовме Coda поради сите тие пиратски изданија кои се врткаа наоколу, си помисливме чим има толку интерес дај ќе ги издадеме и овие песни.

Џон Пол Џонс пак се присеќава:

Тоа беа добри песни снимени во периодот на популарноста на панкот... имаше многу песни од Лед Зепелин кои не беа издадени и ние ги искористивме.

Според биографијата на бендот Чекан на Боговите, групата им должела уште еден албум на издавачката куќа Атлантик Рекордс според договорот, па ова се смета и за исполнување на условите на истиот.

We’re Gonna Groove е првата песна на албумот снимена во Морган Студиос во јуни 1969 година. Подоцна е признаено дека песната доаѓа од концерт од 9 јануари 1970 година. Poor Tom е од сесиите за Лед Зепелин 3 во Олимпик Студиос јуни 1970 година. I Can’t Quit You Baby е од иститот концерт од 9 јануари 1970 година, но се отстранети ефектите на концерт во живо и звуците на публиката како и на We’re Gonna Groove.

 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 3/5 ѕвездички[1]
Роберт Кристиго B+[2]
Rolling Stone 4/5 ѕвездички[3]
The Rolling Stone Album Guide 2/5 ѕвездички[4]

Список на песни

[уреди | уреди извор]
Прв дел
Бр. НасловТекстописци Траење
1. We're Gonna Groove(во живо на 9 јануари 1970 г. во Лондон, Обединето Кралство))Бен Е. Кинг, Џејмс А. Бетеа 2:42
2. Poor Tom“  Пејџ, Плант 3:03
3. I Can't Quit You Baby(во живо на 9 јануари 1970 г. во Лондон, Обединето Кралство))Вили Диксон 4:18
4. Walter's Walk“  Пејџ, Плант 4:31
Втор дел
Бр. НасловТекстописци Траење
1. Ozone Baby“  Пејџ, Плант 3:35
2. Darlene“  Бонам, Џонс, Пејџ, Плант 5:07
3. Bonzo's Montreux“  Бонам 4:19
4. Wearing and Tearing“  Пејџ, Плант 5:32
ЦД Верзија од 1993 година
Четири бонус песни се додадени на обработената верзија на албумот од 1993 година. Овие бонус песни не се вклучени во други албумски изданија..
Бр. НасловТекстописци Траење
9. Baby Come On Home(снимено во 1968, се појавува на Boxed Set 2, 1993)Берт Барнс, Пејџ, Плант 4:30
10. Travelling Riverside Blues(снимено во живо на 24 јуни 1969 во Лондон, Англија,се појавува и на Boxed Set, 1990)Роберт Џонсон, Пејџ, Плант 5:11
11. White Summer/Black Mountain Side(снимено во живо на 24 јуни во Лондон, Англија, се појавува на Boxed Set, 1990)Пејџ 8:01
12. Hey Hey What Can I Do(снимено 1970, се појавува како бонус песна на "Immigrant Song" синглот, 1970)Бонам, Џонс, Пејџ, Плант 3:55

Положба на топ листите

[уреди | уреди извор]
Албум
Табела (1982) Највисок пласман
Norwegian Albums Chart[5] 18
UK Albums Chart[6] 4
Japanese Albums Chart[7] 16
US Cash Box Top 100 Albums Chart[8] 6
Canadian RPM Top 100 Albums Chart[9] 3
New Zealand Top 50 Albums Chart[10] 7
German Albums Chart[11] 43
French Albums Chart[12] 18
US Billboard The 200 Albums Chart[13] 6
Australian Albums Chart 9
Синглови

Не се издадени синглови но 3 песни се појавуваат на радио станиците Darlene, Ozone Baby и Poor Tom.

Година Сингл Табела Позиција
1982 "Darlene" Билборд Рок нумери 4[1]
1982 "Ozone Baby" Билборд Рок нумери 14[1]
1982 "Poor Tom" Билборд Рок нумери 18[1]

Сертификации за продажба

[уреди | уреди извор]
Предлошка:Certification Table Bottom
Led Zeppelin
Дополнителен персонал
 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Erlewine, Stephen Thomas. Coda - Led ZeppelinAllMusic (англиски)посет. 18 мај 2012 г Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „allmusic“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 2. Christgau, Robert (15 June 1972). „Led Zeppelin“. Consumer Guide. Robert Christgau. Посетено на 1 January 2012.
 3. Loder, Kurt (20 January 1983). „Coda“. Album Reviews. Rolling Stone. Архивирано од изворникот на 2012-09-12. Посетено на 1 January 2012.
 4. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2014-03-01. Посетено на 2013-01-04.
 5. „Top 20 Albums – 28 November 1982“. norwegiancharts.com. Посетено на 19 January 2009.
 6. „Top 100 Albums – 4 December 1982“. chartstats.com. Архивирано од изворникот на 2012-10-07. Посетено на 19 January 2009.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 7. „Top 100 Albums – 18 December 1982“. Oricon. Посетено на 19 January 2009.
 8. „Top 100 Albums – 25 December 1982“. Cash Box. Архивирано од изворникот на 2012-02-20. Посетено на 19 January 2009.
 9. „RPM Albums Chart – 25 December 1982“. RPM. Архивирано од изворникот на 2012-10-06. Посетено на 19 January 2009.
 10. Scapolo, Dean (2007). „Top 50 Albums – December 1982“. The Complete New Zealand Music Charts (1. изд.). Wellington: Transpress. ISBN 978-1-877443-00-8.
 11. „Top 100 Albums – December 1982“. charts-surfer.de. Архивирано од изворникот на 2010-01-08. Посетено на 19 January 2009.
 12. „Top 100 Albums – 1 January 1983“. infodisc.fr. Архивирано од изворникот на 2012-02-09. Посетено на 19 January 2009.
 13. „The Billboard 200 – 15 January 1983“. Billboard. Посетено на 19 January 2009. [мртва врска]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
Регион Сертификација Продажба
Предлошка:Certification Table Entry/RegionПредлошка:Certification Cite Ref Silver Предлошка:Certification Table Entry/SalesПредлошка:Certification Table Entry/Foot
Предлошка:Certification Table Entry/RegionПредлошка:Certification Cite Ref Platinum Предлошка:Certification Table Entry/SalesПредлошка:Certification Table Entry/Foot