Прејди на содржината

7 август (настани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
1816  Францускиот лекар Рене Ленак го измислил стетоскопот.
1858  Кралицата Викторија Прва ја избрала Отава за престолнина на Канада.
1888  Џек Мевосек го извршил првото од своите убиства во Лондон.
1895  Во Венеција, Италија била отворена првата меѓународна изложба на модерната уметност, која оттогаш се одржува секоја втора година.
1960  Брегот на Слоновата Коска станал независна држава.