2012 (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„2012“
2012 movie.jpg
Официјален постер
Режисер Роланд Емерих
Продуцент Роланд Емерих
Марк Гордон
Харалд Клосер
Лери Џ. Франко
Сценарист Сценарио: Харалд Клосер
Роланд Емерих
Настапуваат Џон Кјузак
Аманда Пит
Тенди Њутон
Оливер Плет
Жанр научна фантастика
Музика Харалд Клосер
Дистрибутер Columbia Pictures
Премиера 11 ноември 2009
Времетраење 158 мин.
Држава  САД
Јазик англиски
Буџет $200 мил.-260мил. [1][2][3] – 260[4][5]
Бруто заработка $620,486,821[6]

2012 е американски филм од 2009 год, режиран од Роланд Емерих. Филмот е дистрибуиран од „Columbia Pictures“, а со снимање започнал во август 2008, во Ванкувер.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Според календарот на Маите, на 21 декември 2012 година ќе се случи крајот на светот и човештвото. Кога глобалната катаклизма ќе го претвори светот во тотален хаос, разведениот писател на научно-фантастични романи Џексон Куртис, ќе ги проучува прастарите предвидувања сè со цел за спречување на тотално уништување на човечкиот вид.
Во 2009. година, ценетиот тим на научници потврдуваат глобално уништување и дека светот каков што го знаеме наскоро ќе исчезне. До 2012. планот на светските водачи е да спасат што повеќе луѓе, но невозможно е да ги спасат сите. Кога Џек и неговите две деца отпатуваат кон Јелоустоун, и случајно наидуваат во исушено езеро и откриваат тајна на скорешната апокалипса која ја криела владата дотогаш. Џексон мора да ја превземе работата во своите раце додека тргнува на паралелна трка за да се спаси себеси и својата фамилија. Притоа се сведоци на потреси, вулкански ерупции, цунами, и сите други елементирани непогоди, кои Земјата му ги нанесува на човештвото.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://boxofficemojo.com/movies/?id=2012.htm
  2. Gray, Tyler. „Destroying the Earth, Over and Over Again“, The New York Times, November 6, 2009 (посет. November 15, 2009 г).
  3. Fritz, Ben. „Movie projector: '2012' will be big domestically, huge worldwide“, LA Times, November 12, 2009 (посет. November 15, 2009 г).
  4. Puig, Claudia (November 12, 2009). „'2012': Now that's Armageddon!“. USA Today. http://www.usatoday.com/life/movies/reviews/2009-11-13-2012rev13_ST_N.htm. посет. November 15, 2009 г. 
  5. Pomerantz, Dorothy (November 12, 2009 г). Disaster At The Box Office!. Forbes. http://www.forbes.com/2009/11/12/2012-christmas-carol-business-entertainment-movies.html. посет. November 15, 2009 г. 
  6. „2012 Box Office“. Box Office Mojo. http://boxofficemojo.com/movies/?id=2012.htm. посет. 3 декември 2009 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]