2012 (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„2012“
2012 movie.jpg
Официјален постер
РежисерРоланд Емерих
ПродуцентРоланд Емерих
Марк Гордон
Харалд Клосер
Лери Џ. Франко
СценаристСценарио: Харалд Клосер
Роланд Емерих
НастапуваатЏон Кјузак
Аманда Пит
Тенди Њутон
Оливер Плет
Жанрнаучна фантастика
МузикаХаралд Клосер
ДистрибутерColumbia Pictures
Премиера11 ноември 2009
Времетраење158 мин.
Држава САД
Јазиканглиски
Буџет$200 мил.-260мил.[1][2][3] – 260[4][5]
Бруто заработка$620,486,821[6]

2012 е американски филм од 2009 год, режиран од Роланд Емерих. Филмот е дистрибуиран од „Columbia Pictures“, а со снимање започнал во август 2008, во Ванкувер.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Според календарот на Маите, на 21 декември 2012 година ќе се случи крајот на светот и човештвото. Кога глобалната катаклизма ќе го претвори светот во тотален хаос, разведениот писател на научно-фантастични романи Џексон Куртис, ќе ги проучува прастарите предвидувања сè со цел за спречување на тотално уништување на човечкиот вид.
Во 2009. година, ценетиот тим на научници потврдуваат глобално уништување и дека светот каков што го знаеме наскоро ќе исчезне. До 2012. планот на светските водачи е да спасат што повеќе луѓе, но невозможно е да ги спасат сите. Кога Џек и неговите две деца отпатуваат кон Јелоустоун, и случајно наидуваат во исушено езеро и откриваат тајна на скорешната апокалипса која ја криела владата дотогаш. Џексон мора да ја превземе работата во своите раце додека тргнува на паралелна трка за да се спаси себеси и својата фамилија. Притоа се сведоци на потреси, вулкански ерупции, цунами, и сите други елементирани непогоди, кои Земјата му ги нанесува на човештвото.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://boxofficemojo.com/movies/?id=2012.htm
  2. Gray, Tyler (November 6, 2009). "Destroying the Earth, Over and Over Again". The New York Times. Посетено на November 15, 2009. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  3. Fritz, Ben (November 12, 2009). "Movie projector: '2012' will be big domestically, huge worldwide". LA Times. Посетено на November 15, 2009. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  4. Puig, Claudia (November 12, 2009). "'2012': Now that's Armageddon!". USA Today. Посетено на November 15, 2009. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  5. Pomerantz, Dorothy (November 12, 2009). "Disaster At The Box Office!". Forbes. Посетено на November 15, 2009. Наводот journal бара |journal= (help); Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  6. "2012 Box Office". Box Office Mojo. Посетено на 2009-12-03.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]