2008 во книжевноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во книжевноста (Табела)
1998199920002001200220032004 •   
200520062007 2008 200920102011
   2012201320142015201620172018
Поврзан временски период или предмет
2005200620072008200920102011
1970-ти1980-ти1990-ти2000-ти2010-ти2020-ти2030-ти
20 век21 век 22 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

2008 година во книжевноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]