Прејди на содржината

115P/Мори

Од Википедија — слободната енциклопедија
115P/Мори
Откривање
ОткривачАлен Мори
Откриена16 август 1985 година
Орбитални особености A
Епоха13 март 2013 година (2456364.5)
Афел6.4797164 АЕ
Перихел2.0396989 АЕ
Голема полуоска4.259707АЕ
Занесеност0.52116457
Период8.79 а 3211.205 д
Наклон11.687384°
Последен перихел2020,29 јули„Орбита на 115P/Мори“. Центар за мали планети. Посетено на 2014-06-17.
Следен перихел18 мај 2029

115P/Мори, е периодична Комета од семејството Јупитер, откриена на 16 август 1985 година, од Паломарската опсерваторија од Ален Мори[1].

Кога кометата за прв пат беше објавена на 6 септември 1985 година, потврдата дошла брзо од други набљудувачи сместени во опсерваторијата Паломар.

До првичното објавување на кометата, биле објавени неколку потврди во повеќе различни извештаи кои биле составени од С. Сингер-Брустер, Д. -м Шмит телескоп. Забележана и од персоналот во опсерваторијата Паломар, кој користела рефлектор од 1,5 метри и CCD за да ја открие кометата. Кометата била следена и детектира , при што е констатиран орбитален период од 8,6 до 8,8.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „115P/Maury“. Архивирано од изворникот на 2021-06-03. Посетено на 2021-12-11.

Надворешни врскиs[уреди | уреди извор]


Комети со бројни ознаки
Претходна
114P/Wiseman–Skiff
115P/Мори Следна
116P/Wild