Шчорс (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Шчорс“
Кадр из фильма Щорс.jpg
Сцена од филмот
Режисер Александар Довженко
Јулија Солнцева
Сценарист Александар Довженко
Настапуваат Евгениј Самојлов
Иван Скуратов
Александар Гречаниј
Александар Хвилја
Николај Макаренко
Пјотр Масоха
Музика Димитриј Кабалевски
Кинематографија Јуриј Голдабенко
Јуриј Екелчик
Монтажа О. Скрипник
Дистрибутер Киевско филмско студио
Премиера јануари 1939
Времетраење 92 мин.
Држава  СССР
Јазик руски

Шчорс'“ (руски: Щopc) е филм на укранскиот режисер Александар Довженко. Завршен во 1939 г., по нарачка на Сталин, и го обработува животот на украинскиот болшевички командант Николај Шчорс.[1] Улогата на Шчорс ја толкува Евгениј Самојлов (1912–2006).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Емилија Косничук (јануари 2008 г). Киноправда «Щорса» и кирпичи, из которых она строилась. 4. Eженедельник 2000. http://www.2000.net.ua/c/46048. посет. 4 ноември 2008 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]