Штицербах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штицербах
Грб на Штицербах
Штицербах is located in Германија
Штицербах
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Општ. заед. Ренштајг
Градоначалник Франк Јуфа (СДП)
Основни податоци
Површина 11,37 км2
Надм. височина 620 м
Население 1.597  (31 декември 2006)
 - Густина 140 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 98714
Повик. бр. 036784
Портал www.stuetzerbach.de
Местоположба на Штицербах во рамките на округот Илм
Карта
Координати 50°38′6″N 10°51′44″E / 50.63500° N; 10.86222° E / 50.63500; 10.86222Координати: 50°38′6″N 10°51′44″E / 50.63500° N; 10.86222° E / 50.63500; 10.86222

Штицербах (германски: Stützerbach) — општина во округот Илм, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]