Шојдер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шојдер
Градски дел во Зидлихес Анхалт
2011-09 Scheuder 23 Feldsteinkirche.jpg
Шојдер is located in Германија
Шојдер
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Зидлихес Анхалт
Основни податоци
Површина 10 км2
Надм. височина 73 м
Население 347  (31 декември 2006)
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06386
Повик. бр. 034977
Координати 51°46′N 12°4′E / 51.767° N; 12.067° E / 51.767; 12.067Координати: 51°46′N 12°4′E / 51.767° N; 12.067° E / 51.767; 12.067

Шојдер (германски: Scheuder) е село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Зидлихес Анхалт.