Шаржер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шаржер од пиштол. Горе е склопен, долу е расклопен

Шаржер[1][2] или магазин[3][4] — метален носач за складирање куршуми во брзострелно оружје (карабин, пушка, пиштол, митралез). Тоа е дел од оружјето каде што се чуваат куршумите пред да бидат испукани. Шаржерите доаѓаат во различни облици и големини во зависност од видот на оружјето. Вака работат: ставате куршуми во шаржерот, а потоа шаржерот се става во огненото оружје. Кога ќе го повлечете чкрапалото, огненото оружје зграпчува куршум од шаржерот и го наполнува во стрелечката комора. Потоа, кога ќе пукнете со огненото оружје, куршумот ќе биде испукан.[5][6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „шаржер“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „шаржер“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
  3. „магазин“Дигитален речник на македонскиот јазик
  4. „магазин“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
  5. „NRA Firearms Glossary“. National Rifle Association of America. Архивирано од изворникот на 2011-07-18. Посетено на 2008-06-26.
  6. „What is a Gun Magazine and How Does It Work?“. fusionfirearms.com (англиски). Посетено на 2024-02-11.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]