Чокто

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чоктав
Чоктав портрети
Вкупен број на населението

160.000  [1]

Региони со значително население
 САД
(Оклахома, Калифорнија, Мисисипи, Луизијана, Тексас, Алабама)
Јазици
англиски, чоктовски
Религии
протестантство, традиционални верувања
Поврзани етнички групи
Чероки, Чокасо, Мускози (Крик) и Семиноли

Чокто — (англиски: Choctaw, чокто; чоктовски: Chahta, чахта) — американски староседелци кои потекнуваат од југоисточниот дел на САД (Мисисипи, Алабама, Тенеси). Тие се од јазичната група на Мускозите.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „American Indian, Alaska Native Tables from the Statistical Abstract of the United States“ (PDF). Statistical Abstract of the United States: 2004-2005. Пописно биро на САД (124th ed.). Посетено на 2007-09-20.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]