Чоктав

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Чоктав
Choctaw portraits.jpg
Чоктав портрети
Вкупен број на населението

160.000  [1]

Региони со значително население
Flag of the United States.svg САД
(Оклахома, Калифорнија, Мисисипи, Луизијана, Тексас, Алабама)
Јазици
англиски, чоктав
Религии
протестантизам, традиционални верувања
Поврзани етнички групи
Чироки, Чокасо, Мускоги (Крик) и Семиноли

Чоктав се американски староседелци кои потекнуваат од југоисточниот дел на САД (Мисисипи, Алабама, Тенеси). Тие се од јазичната група на Мускогите.

Види исто така[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. American Indian, Alaska Native Tables from the Statistical Abstract of the United States (PDF). „Statistical Abstract of the United States: 2004-2005“ (US Census Bureau) (124th ed.). http://www.census.gov/statab/www/sa04aian.pdf. конс. 20 септември 2007. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]