Чикасо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чикасо
Вкупен број на населението

38.000[1]

Региони со значително население
САД (Оклахома, Мисисипи, Луизијана)
Јазици
англиски, чикасо
Религии
протестантство, друго
Поврзани етнички групи
Чероки, Чокто, Мускоги (Крик) и Семиноли

Чикасо се американски староседелци кои потекнуваат од југоисточниот дел на САД (Мисисипи, Алабама, Тенеси). Тие се од јазичната група на Мускогите.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]