Прејди на содржината

Чад (филм од 1967)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Чад“ (српскохрватски: Дим) — филм на режисерот Слободан Косовалиќ од 1967 година. Косовалиќ е автор и на сценариото, заедно со Борислав Пекиќ. Главните улоги ги играат: Милан Милошевиќ, Јанез Врховец, Павле Вуисиќ, Северин Бијелиќ, Милена Дравиќ, Ружица Сокиќ и Ѓорѓе Пура.[1]

Синопсис

[уреди | уреди извор]

Еден млад Евреин, чие семејство настрадало во Холокаустот, по завршувањето на војната се обидува да му се одмазди на командантот на концентрациониот логор кој излегува од затворот по издржувањето на казната...