Изворчица

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Црничка Река)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Изворчица
Изворчица.jpg
Поглед на реката во селото Извор
Други имињаЦрничка Река
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Čaška Municipality.svg Чашка
СелоИзвор
Слив
Главен изворпомеѓу Бабуна и Клепа
УстиеБабуна
ТечениеБабунаВардарЕгејско Море
Сливна повр.148,2 км²

Изворчица (во горниот тек наречена Црничка Река) — река во Македонија, сместена помеѓу планините Бабуна и Клепа, во областа Азот.[1]

Се наоѓа југозападно од Велес, а кај селото Извор се влива во реката Бабуна.[1]

Нејзиното сливно подрачје изнесува 148,2 км².[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]