Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Куратица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на Пресвета Богородица
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Куратица 6.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Коселска
Местоположба

Координати 41°14′45.5″N 20°53′53.94″E / 41.245972° СГШ; 20.8983167° ИГД / 41.245972; 20.8983167Координати: 41°14′45.5″N 20°53′53.94″E / 41.245972° СГШ; 20.8983167° ИГД / 41.245972; 20.8983167
Место Куратица
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Изградба 2001
Завршено 2010
Осветување 31 јули 2010
Архитектонски опис

Успение на Пресвета Богородица — манастирска црква на Куратичкиот манастир.[1]

Манастирската црква се наоѓа над селото Куратица.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била започната со градба на 28 април 2001 година, кога бил поставен камен-темелникот.[2]

Црквата била осветена на 31 јули 2010 година од страна на митрополитот г. Тимотеј.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 46. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“. www.dke.org.mk. Посетено на 2019-12-02.
  3. „Дебарско-кичевска епархија - ОСВЕТУВАЊЕ ЦРКВА ВО КУРАТИЦА“. www.dke.org.mk. Посетено на 2019-12-02.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]