Куратички манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Куратички манастир
Поглед на конакот и црквата
Информации
Целосно имеКуратички манастир
Други имињаМанастир „Успение на Пресвета Богородица“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наПресвета Богородица
ЕпархијаДебарско-кичевска
ЦрквиЦрква „Успение на Пресвета Богородица“
Личности
Место
Местово близина на Куратица, Општина Охрид Македонија Македонија
Координати41°14′45″N 20°53′54″E / 41.24583° N; 20.89833° E / 41.24583; 20.89833Координати: 41°14′45″N 20°53′54″E / 41.24583° N; 20.89833° E / 41.24583; 20.89833
Видливи остатоциедна црква, помошни објекти, конак, трпезарија
Отворен за јавностда
Други информации(Коселска парохија)

Куратички манастирманастир во југозападна Македонија, во близина на селото Куратица.

Градби[уреди | уреди извор]

Во склоп на манастирот влегуваат една црква, помошни објекти, конак и трпезарија.

Црква „Успение на Пресвета Богородица“[уреди | уреди извор]

Црквата била завршена и осветена во текот на 2010 година.

Конаци[уреди | уреди извор]

Во 2012 година бил осветен и поставен камен-темелник за изградба на конак во манастирот.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Се градат конаци во црквата „Св. Богородица" во Куратица“. OhridNews (англиски). 2012-06-13. Посетено на 2019-12-02.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]