Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Алакинци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на Пресвета Богородица
Црква „Св. Богородица“ - Алакинце.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Втора светиниколска
Местоположба

Координати 41°57′02.6″N 21°52′41.57″E / 41.950722° СГШ; 21.8782139° ИГД / 41.950722; 21.8782139Координати: 41°57′02.6″N 21°52′41.57″E / 41.950722° СГШ; 21.8782139° ИГД / 41.950722; 21.8782139
Место Алакинци
Општина Свети Николе
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Архитектонски опис

Успение на Пресвета Богородица — главна селска црква во светиниколското село Алакинци, Македонија.

Црквата се наоѓа над селото и околу нејзе се наоѓаат селските гробишта. Истата е во запуштена состојба и предниот дел од храмот е целосно срушен.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа северозападно од селото Алакинци, во месноста Кривуљица.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Не се знае точната година на изградба на црквата, но мештаните наведуваат дека е најстар храм во овој дел на Овче Поле.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Покривот на црквата е од камени плочки.[1]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Внатрешноста на црквата е фрескоживописана.

Иконостас[уреди | уреди извор]

Црквата поседува иконостас на кој е впишана 1888 година, што веројатно претставува годината кога бил направен.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Трифуноски, Јован (1964). Овчепољска Котлина. Загреб: Југословенска академија на науките и уметностите. стр. 724.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]