Црква „Св. Троица“ - Подлес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Троица
ЕкспедицијаГрадско31.jpg

Поглед на црквата „Св. Илија“ во селото Подлес

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Градска
Местоположба
Населено место Подлес
Општина Градско
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Троица
Изградба 1840
Завршено 1850
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Црква „Св. Троица“ - Подлес — главна селска црква во селото Подлес. Сместена е на крајот на селото, а околу неа се наоѓаат селските гробишта, кои целосно ја опкружуваат.

Камбанаријата на црквата се наоѓа веднаш до самата влезна врата.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата се верува дека е градена во периодот од 1840 до 1850 година. Во 2001 година била извршена обнова на самата црква.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°31′41″N 21°49′02″E / 41.52806° N; 21.81722° E / 41.52806; 21.81722