Црква „Св. Стефан“ - Шивец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Стефан
Црква „Св. Стефан“ - Шивец.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Маренска
Местоположба
Координати 41°26′56″N 21°55′59″E / 41.44889° СГШ; 21.93306° ИГД / 41.44889; 21.93306Координати: 41°26′56″N 21°55′59″E / 41.44889° СГШ; 21.93306° ИГД / 41.44889; 21.93306
Населено место Шивец
Општина Кавадарци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Стефан
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Стефан — главна селска црква во кавадаречкото село Шивец.[1][2]

Таа се наоѓа на излезот од самото село, а во нејзина близина се наоѓаат и селските гробишта. Денес, црквата се наоѓа во лоша состојба.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. „Цркви во Маренската парохија“ (македонски). Повардарска епархија. конс. 18 февруари 2018. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]