Маренска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Маренска парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Кавадаречкото архијерејско намесништво на Повардарската епархија. Од 1994 година, парохиски свештеник е Благој Ѓорѓиев (сос. 2017). Во состав на оваа парохија се селата: Марена, Бегниште, Брушани, Галиште, Глишиќ, Дабниште, Добротино, Кесендре, Кошани, Праведник, Ресава, Сопот, Шешково, Шивец, Возарци, Фариш, Раец и Паликура.[1]

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата. Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Марена XIX век Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Марена 3.jpg
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ Бегниште 1881 Црква „Св. Богородица“ - Бегниште.jpg
Црква „Св. Лазар“ Бегниште XIV век Sv. Lazar - Begnište 01.jpg
Црква „Св. Недела“ Брушани 2013 Црква „Св. Недела“ - Брушани 2.jpg
Црква „Св. Троица“
(потопена црква)
Брушани 1878
Црква „Св. Богородица“ Возарци Црква „Св. Богородица“ - Возарци.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Возарци Црква „Св. Ѓорѓи“ - Возарци.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Галиште XVII век
Црква „Св. Димитриј“ Глишиќ XIX век Црква „Св. Димитриј“ - Глишиќ 4.jpg
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Дабниште XIII век Црква „Св. Богородица“ - Дабниште.jpg
Црква „Св. Димитриј“ Добротино
Црква „Св. Димитриј“ Кесендре 1896
Црква „Св. Атанасиј“ Кошани 1871
Црква „Св. Ѓорѓи“ Полошко/Праведник 1340 Sveti gjorgi.JPG
Црква „Вознесение Христово“ Праведник 1625 Ascension of Jesus Pravednik Fresco 1625.jpg
Црква „Св. Архангел Михаил“ Ресава 1840 Црква „Св. Архангел Михаил“ - Ресава.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Сопот 1977 Црква „Св. Атанасиј“ - Сопот 3.jpg
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ Шешково 1872 Црква „Св. Мала Богородица“ - Шешково (1).jpg
Црква „Св. Стефан“ Шивец Црква „Св. Стефан“ - Шивец.jpg
Црква „Св. Стефан“ Паликура XIX век
Црква „Св. Никола“ Паликура
Црква „Св. Богородица“ Фариш 1873 Црква „Св. Богородица“ - Фариш.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Раец

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Цркви во Маренската парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 5 февруари 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°27′46″N 22°01′33″E / 41.46278° СГШ; 22.02583° ИГД / 41.46278; 22.02583