Црква „Св. Никола“ - Црешнево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква „Св. Никола“ - Црешнево 2.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Манастиречка
Местоположба
Координати 41°38′23.16″N 21°17′27.35″E / 41.6397667° N; 21.2909306° E / 41.6397667; 21.2909306Координати: 41°38′23.16″N 21°17′27.35″E / 41.6397667° N; 21.2909306° E / 41.6397667; 21.2909306
Населено место Црешнево
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Изградба 2000
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — гробјанска црква, во поречкото село Црешнево.[1]

Црквата е сместена на излезот од селото. Околу нејзе се наоѓаат и самите селски гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Камен-темелникот на црквата бил поставен во 2000 година од страна на митрополитот г. Тимотеј.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. "Манастиречка парохија". Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 20 ноември 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]