Црква „Св. Никола“ - К’шање

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
македонска православна црква
Епархија Кумановско-осоговска
Архијерејско намесништво Кумановско-кратовско
Парохија Клечовска
Местоположба

Карта

Координати 42°01′57″N 21°56′46″E / 42.03250° СГШ; 21.94611° ИГД / 42.03250; 21.94611Координати: 42°01′57″N 21°56′46″E / 42.03250° СГШ; 21.94611° ИГД / 42.03250; 21.94611
Место К’шање
Општина Куманово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Завршено 1884
Архитектонски опис
Стил предодбенички

Св. Николаправославна манастирска црква во кумановското село К’шање, претставник на Македонската преродба. Му припаѓа на Кумановско-кратовското архијерејско намесништво во Кумановско-осоговската епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е гробишен храм, изграден во 1884 г. Има камени релјефни украси. Насликата е од истакнатиот мајстор Димитар Андонов Папрадишки и Петар Николов од Велес. Има позлатени резбани царски двери.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Преродбенски период“. Центар за дигитализација на националното наследство. Архивирано од изворникот на 2014-04-15. Посетено на 15 април 2014.