Црква „Св. Никола“ - Голем Радобил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква „Св. Никола“ - Голем Радобил.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Плетварско-беловодичка
Местоположба
Координати 41°22′41.7″N 21°48′20.6″E / 41.378250° N; 21.805722° E / 41.378250; 21.805722Координати: 41°22′41.7″N 21°48′20.6″E / 41.378250° N; 21.805722° E / 41.378250; 21.805722
Населено место Голем Радобил
Општина Прилеп
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Завршено 1870
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — главна селска црква во селото Голем Радобил.[1] Сместена е на околу стотина метри од влезот на селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1870 година.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата претставува трикорабна базилика со полукружна апсида на источната страна. На западната страна има отворен трем кој бил изграден во време на подигање на храмот.<ref name="oldprilep">Главниот влез се наоѓа на западната страна. Во средишниот дел од западниот ѕид над тремот има ниша со фреска на која е прикажан Свети Никола. Спореден влез има на северната страна и над него има ниша со фреска на патрониот светец. Објектот е изграден од бигор и е покриен со кров од ќерамиди. Црквата е зографисана.

Дворот на црквата е ограден со камена ограда, а камбанаријата се издига над влезната порта. Таа има квадратна основа и е покриена со пирамидален лимен кров.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 20. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Црква „Свети Никола“, село Големо Радобил“. OldPrilep. 28 февруари 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]