Црква „Св. Никола“ - Глуво

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква „Св. Никола“ - Глуво 7.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Местоположба

Координати 42°5′13.11″N 21°23′46.73″E / 42.0869750° СГШ; 21.3963139° ИГД / 42.0869750; 21.3963139Координати: 42°5′13.11″N 21°23′46.73″E / 42.0869750° СГШ; 21.3963139° ИГД / 42.0869750; 21.3963139
Место Глуво
Општина Чучер-Сандево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1306
1855
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабна

Свети Никола — главна селска црква во скопското село Глуво.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во самото село. Селските гробишта се наоѓаат во непосредна близина на самата црква.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната во 1855 година.[2] Според други извори, таа година била само обновена, кога била доѕидана припратата, која ги опфаќа сите страни на стариот храм, освен источната. Таа година, биле урнати западниот, јужниот и северниот ѕид на стариот храм до сводните партии.[3]

Се верува дека стариот храм потекнува од 1306 година.[4]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата се одликува со големи димензии.[2]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Старото ѕидно сликарство е во духот на поствизантиските сликарски разбирања и потекнува од првата деценија на XVI век. Во текот на XIX век, Дичо Зограф изработил монументален живопис. Во ова живописување учествувале и други зографи, како што бил и Димитар Андонов-Папрадишки.[3]

Иконостас[уреди | уреди извор]

Црквата поседува иконостас, а иконите во него биле изработени од страна на уметникот Дичо Зограф.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 Трифуноски, Јован Ф.; Трифуноски, Јован Ф. (1971). Скопска Црна гора : природна средина, прошлост, насеља, становништво и привреда : (са скицама, фотографијама и картом) = Skopska Crna Gora : antropogeographische Forschungen. Skopje: Универзитет „Св. Кирил и Методиј“. OCLC 637308591.
  3. 3,0 3,1 3,2 Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Свети Никола“. Македонска енциклопедија. , книга II (М-Ш). Скопје: МАНУ. стр. 1331. Text "series " ignored (help)
  4. „Каде да одите ВИКЕНДОВ? Во Глуво, на домашна храна и уживање во неверојатната природа!“. Слободен печат. 2019-09-25. Посетено на 2020-02-01.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]