Црква „Св. Никола“ - Љубојно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Никола

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Подмочанско-љубојнска
Местоположба
Место Љубојно
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба ран XIV век
Архитектонски опис

Св. Николацрква во ресенското село Љубојно. Му припаѓа на Ресенското архијерејско намесништво во Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА.

Претставува малка градба со полукружна апсида.[1] Црквата била метох, што се знае од грамотата на кралот Стефан Душан од 1337 г. во која се потврдува дека таа е во сопственост на манастирот Трескавец. Оттука може да се заклучи дека црквата датира најдоцна од почетокот на XIV век.[2] Храмот е обновен во 1971 г.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Цркви“. visitpelagonia.mk. Архивирано од изворникот на 2013-10-03. Посетено на 27 февруари 2014.
  2. Велев, Илија (1990). Преглед на средновековни цркви и манастири во Македонија. Наша Книга. стр. 134.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]