Црква „Св. Кирил и Методиј“ - Борисово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Кирил и Методиј
Sts. Cyril and Methodius Church (Borisovo) (5).jpg
македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба

Карта

Место Борисово
Општина Ново Село
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Кирил и Методиј
Изградба 1978
Завршено 1980
Ктитор Васе Сапунџиев
Зограф Дончо Киров
Архитектонски опис

Црква „Св. Кирил и Методиј“македонска православна црква која се наоѓа во селото Борисово, Општина Ново Село.

Црквата започнала да се гради во 1978 година, а била завршена во 1980 година од страна на мајсторите Васе Сапунџиев од Борисово, Таче Пандев од Мокриево и Тушо Атанасов од Габрово. Црквата била осветена од г.г. Гаврил, митрополит Повардарски. Иконите во црквата се насликани од Дончо Киров од Секирник во 1980 година, а дарител на иконите е Глигор Василев со фамилијата. Иконостасот се состои од три реда на икони, при што во вториот ред има само две икони, на Свети Василиј Велики и Свети Григориј Златоуст, а има празен простор оставен за другите икони. Во куполата е претставен Исус Христос Вседржител, како старец. Во дворот се наоѓа и крстилница.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]