Црква „Св. Илија“ - Горна Бошава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Црква „Св. Илија“ - Горна Бошава 2.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Ваташка
Местоположба
Координати 41°16′59″N 22°6′32″E / 41.28306° N; 22.10889° E / 41.28306; 22.10889Координати: 41°16′59″N 22°6′32″E / 41.28306° N; 22.10889° E / 41.28306; 22.10889
Населено место Горна Бошава
Општина Кавадарци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба 2003
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Илија — главна селска црква во селото Горна Бошава, сместена на височинка над селото.[1][2]

Историја[уреди | уреди извор]

Изградбата на црквата е започната пред околу десетина години. Камен-темелникот е поставен и осветен од тогашниот администратор на Повардарската епархија г. Тимотеј.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Цркви во Ваташката парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 7 јануари 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]