Црква „Св. Димитриј“ - Ореовец

Координати: 41°23′21.8″N 21°38′33″E / 41.389389° СГШ; 21.64250° ИГД / 41.389389; 21.64250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Димитриј

Икона на Исус во црквата, 1775 г.

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Плетварско-беловодичка
Местоположба

Карта

Координати 41°23′21.8″N 21°38′33″E / 41.389389° СГШ; 21.64250° ИГД / 41.389389; 21.64250
Место Ореовец
Општина Прилеп
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Димитрија Солунски
Завршено 1874
Живопис 1874
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабен

Св. Димитријцрква во прилепското село Ореовец. Му припаѓа на Прилепското архијерејско намесништво во Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е гробишен храм, сместен источно од селото. Изградена е и живописана во 1874 година. Претставува еднокорабна градба до полукружен свод и полукружна апсида.[1] Црквата чува и основи на столбови донесени од античките наоѓалишта на Ореовец.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Црква „Свети Димитриј", село Ореовец“. Old Prilep. Посетено на 26 декември 2021.
  2. Димитриоски, Тренчо (28 септември 2018). „Непознат град од античкиот период се крие во атарот на селото Ореовец, Прилепско“. Пелагон. Посетено на 26 декември 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]