Црква „Св. Богородица“ - Штрбово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Богородица
Викиекспедиција Преспа 203.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Подмочанско-љубојнска
Местоположба

Место Штрбово
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Архитектонски опис

Света Богородица (кај мештаните позната како Света Богоројца) — мала селска црква во селото Штрбово, Општина Ресен, Македонија.[1]

Задниот дел на црквичето

Се наоѓа североисточно од положбата на селото Штрбово (Горно Село). Била подигната од мештанинот Геле Мирчевски (Василевски), но нема податок за точното време. Се смета дека била изградена помеѓу двете светски војни, а обновена во 1990 година од страна на мештанинот Јонче Диневски (иселеник во Канада).[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 324–325. ISBN 9789989920554. Посетено на 11 декември 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]