Црква „Св. Атанасиј“ - Чифлик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Црква „Св. Атанасиј“ - Чифлик.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Демиркаписка
Местоположба

Координати 41°23′19″N 22°13′34″E / 41.38861° СГШ; 22.22611° ИГД / 41.38861; 22.22611Координати: 41°23′19″N 22°13′34″E / 41.38861° СГШ; 22.22611° ИГД / 41.38861; 22.22611
Место Чифлик
Општина Демир Капија
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Изградба 1857
Осветување 1873
Архитектонски опис

Света Атанасиј — главна селска црква во демиркапиското село Чифлик, Македонија.[1][2]

Црквата се наоѓа надвор од селото, на самиот пат кон градот Демир Капија. Околу црквата се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена надвор од самото село.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната во 1857 година.[2][3]

Црквата била подигната на местото на стариот манастир „Св. Петка“.[4]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Црквата добила фрескоживопис во 1879 година, насликан од браќата Вангел, Никола и Коста од Крушево.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Повардарска епархија - Демиркаписка парохија“. www.povardarska-eparhija.org.mk. Посетено на 2021-09-30.
  3. „Стратегија за развој на туризмот во Општина Демир Капија 2020-2024“ (PDF). Општина Демир Капија. Посетено на 30 септември 2021.
  4. Радовановиќ, Воислав (1924). Тиквеш и Раец. Белград. стр. 284.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]