Демиркаписка парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Демир Капија е парохиско седиште

Демиркаписка парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Кавадаречкото архијерејско намесништво на Повардарската епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во градот Демир Капија. Во составот на оваа парохија е градот Демир Капија со селата Прждево, Бистренци, Корешница, Клисура, Чифлик, Дрен, Копришница, Драчевица, Бесвица, Барово, Вешје и Стрмашево.[1]

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата. Можно е списокот да е нецелосен.[2]

име место изградена слика
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Демир Капија 1935-1937
(главна парохиска црква)
Uspenieto Bogorodicno vo Demir Kapija 04.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Прждево 1858 Црква „Св. Атанасиј“ - Прждево 4.jpg
Црква „Св. Петка“ Бистренци 1967-1971 Црква „Св. Петка“ - Бистренци 8.jpg
Црква „Вознесение Христово“ Корешница 1972 Црква „Вознесение Христово“ - Корешница 6.jpg
Црква „Св. Никола“ Клисура XIX век Црква „Св. Никола“ - Клисура 10.jpg
Црква „Св. Талалеј“ Клисура Црква „Св. Талалеј“ - Клисура.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Чифлик 1857 Црква „Св. Атанасиј“ - Чифлик.jpg
Црква „Св. Никола“ Дрен 1868/1910 Црква „Св. Никола“ - Дрен.jpg
Црква „Св. Илија“ Дрен Црква „Св. Илија“ - Дрен.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Копришница 1928 Црква „Св. Ѓорѓи“ - Копришница 9.jpg
Црква „Св. Димитриј“ Драчевица 1858 Црква „Св. Димитриј“ - Драчевица.jpg
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ Барово 1868 Црква „Св. Богородица“ - Барово.jpg
Црква „Св. Илија“ Вешје XIX век Црква „Св. Илија“ - Вешје.jpg
Црква „Св. Димитриј“ Вешје
Црква „Св. Никола“ Стрмашево 1885

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Повардарска епархија - Демиркаписка парохија“. www.povardarska-eparhija.org.mk. Посетено на 2021-08-24.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°24′31″N 22°14′05″E / 41.40861° СГШ; 22.23472° ИГД / 41.40861; 22.23472