Црква „Св. Атанасиј“ - Сливје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Црква „Св. Атанасиј“ - Сливје 6.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Долненско-секиречка
Местоположба
Координати 41°29′47.1″N 21°22′55.3″E / 41.496417° N; 21.382028° E / 41.496417; 21.382028Координати: 41°29′47.1″N 21°22′55.3″E / 41.496417° N; 21.382028° E / 41.496417; 21.382028
Населено место Сливје
Општина Долнени
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј Александриски
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Атанасиj – главна и единствена црква во селото Сливје.[1] Сместена е во крајниот северен дел од селото, на возвишение кое ѝ дава доминантна положба во однос на остатокот од селото.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа со полукружна апсида на источната страна. Влезот е сместен на западната страна и над него има ниша со фреска во лоша состојба. На јужната страна има прозорец и уште една ниша со оштетена оштетена фреска. Објектот во целост е обоен во бела боја и е покриен со кров од ќерамиди.

Во дворот на црквата се сместени камбанаријата, помошен објект и селските гробишта. Камбанаријата има квадратна основа и се издига непосредно од десната страна пред влезот на црквата. Во нејзиниот горен дел, отворена е од сите страни. Изградена е од бетонски тули и е покриена со низок пирамидален лимен кров.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 18. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]