Прејди на содржината

Црква „Св. Атанасиј“ - Забрчани

Координати: 41°25′55″N 21°29′33.2″E / 41.43194° СГШ; 21.492556° ИГД / 41.43194; 21.492556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Атанасиј

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Варошка
Местоположба

Карта

Координати 41°25′55″N 21°29′33.2″E / 41.43194° СГШ; 21.492556° ИГД / 41.43194; 21.492556
Место Забрчани
Општина Долнени
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј Александриски
Завршено 1987
Архитектонски опис

Свети Атанасиј – главна селска црква во селото Забрчани.[1] Сместена е на неколку стотина метри северозападно од селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1987 година по барање на селскиот црковен одбор заради задоволување на верските потреби на селаните.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа со полукружна апсида на источната страна. Влезот се наоѓа на јужната страна. Кон западната страна е доградена припрата до којашто води влезна врата сместена исто така на јужната страна.

Во дворот на црквата се сместени камбанаријата и селските гробишта. Камбанаријата претставува примитивна метална конструкција.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 19. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Црква „Свети Атанасиј“, село Забрчани“. OldPrilep. 6 мај 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]